Osocze bogatopłytkowe (PRP) – jak można je wykorzystać w medycynie?

Osocze bogatopłytkowe (PRP) – jak można je wykorzystać w medycynie?

Trochę historii

Osocze bogatopłytkowe wykorzystywano w latach 70-tych XX wieku do leczenia trombocytopenii. W latach 80-tych zaczęto stosować PRP w chirurgii szczękowo-twarzowej oraz w terapii urazów narządu ruchu. W 1974 roku wykazano, że płytki krwi mogą spełniać funkcję stymulatora wzrostu, natomiast pod koniec lat 80-tych użyto PRP podczas zabiegu na otwartym sercu. Lata 90-te to dalszy postęp w wykorzystywaniu osocza bogatopłytkowego np. podczas zabiegów stomatologicznych czy rekonstrukcji żuchwy. W XXI wieku PRP wzbudziło zainteresowanie dermatologów, którzy zaczęli stosować preparat do leczenia blizn i łysienia plackowatego. Obecnie rozkwita stosunkowo młoda gałąź medycyny, jaką jest medycyna estetyczna, gdzie korzysta się z PRP w celu odmładzania skóry.

Czym jest PRP?

Nie istnieje jedna i ostateczna definicja PRP, czym więc jest ten preparat? Ogólnie ujmując, jest to osocze, w którym stężenie płytek krwi jest kilka razy wyższe niż w fizjologicznej krwi obwodowej. Zależnie od parametrów użytych do otrzymania PRP, może się ono różnić ilością krwinek płytkowych i białych (leukocytów), a także tzw. czynników wzrostu.

Zastosowanie

Obecnie PRP stosuje się w chirurgii klatki piersiowej, głowy, a także w chirurgii ginekologicznej np. przy zabiegach cesarskiego cięcia. Preparatu można użyć do rekonstrukcji ubytków kostnych, a w medycynie sportowej do leczenia urazów ścięgien, więzadeł. Lekarze zajmujący się medycyną estetyczną wykorzystują osocze bogatopłytkowe przy zabiegach mezoterapii igłowej skóry. Taka terapia pomaga likwidować blizny potrądzikowe czy łysienie skóry głowy, a także intensyfikuje wzrost włókien kolagenowych i elastynowych, co z kolei korzystnie wpływa na redukcję obrzęków bądź skórnych zmian rumieniowych.

Dlaczego warto zwrócić uwagę za zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego?

  • Preparat jest stosunkowo bezpieczny dla pacjenta, bowiem otrzymuje się go z krwi danej osoby, co obniża niebezpieczeństwo powstania reakcji alergicznej czy przeniesienia patogenów od innego dawcy.
  • PRP ma potencjał antybakteryjny i przeciwgrzybiczy, gdyż płytki krwi zawierają substancje biologicznie aktywne, takie jak np. białka antybakteryjne, które pomagają zapobiegać zakażeniom Escherichia coli czy Staphylococcus aureus. Im większe jest stężenie peptydów w preparacie, tym większa jest możliwość zablokowania aktywności bakterii i grzybów.
  • Osocze bogatopłytkowe redukuje poziom odczuwania bólu u pacjenta, przez co nie ma konieczności podawania dużych dawek leków przeciwbólowych po zabiegach.
  • Kolejną zaletą stosowania PRP jest mniejsza utrata krwi na skutek przerwania ciągłości tkanek podczas wykonywania procedur chirurgicznych. Warto dodać, że koszty wytwarzania preparatu są niskie, a samo jego pozyskanie jest proste i zajmuje około 30 minut od pobrania krwi od pacjenta.
  • Badania wykazały, że podawanie PRP w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego jest skuteczniejsze niż stosowanie innych substancji np. kwasu hialuronowego. Efekty działania osocza bogatopłytkowego przy wspomnianym wyżej schorzeniu mogą utrzymywać się nawet do 12 miesięcy.
  • PRP stwarza szansę na skuteczne leczenie zaburzeń erekcji oraz odmłodzenie pochwy pozwalające na pogłębienie doznań z pożycia seksualnego.

 

Autor: Justyna Bilant-Kaczmarczyk