Millenialsi - co ich motywuje w środowisku pracy?

Millenialsi - co ich motywuje w środowisku pracy?

Pokolenie millenialsów, zwane też pokoleniem Y, posądzane jest o narcyzm, zarozumiałość, brak pokory, roszczeniowość. Czy igreki, to rzeczywiście nielojalni i niezdyscyplinowani pracownicy? Czy jasne określanie granic i egzekwowanie swoich praw jest czymś nagannym?

Pokolenie Y dorastało pod skrzydłami troskliwych i często nadopiekuńczych rodziców podejmujących decyzje za swoje dzieci. Konsekwencją takiego wychowania jest wymaganie od pracodawcy przejęcia w pewnym sensie roli rodzica i wyznaczanie ścieżki zawodowej młodej osobie. Chcąc zatrudnić w przedsiębiorstwie millenialsów należy zdawać sobie sprawę, co ich motywuje, jakie mają priorytety. Praca nie może stanowić dla nich źródła wyrzeczeń, więc pracodawca powinien znać pojęcie work-life balance nie tylko w teorii, aby zachęcić młodego pracownika do podjęcia zatrudnienia. Gdy szef wymaga za dużo, bądź oczekuje przedłożenia obowiązków zawodowych nad życie rodzinne/towarzyskie, igreki skłonne są do zmiany miejsca pracy. Taka postawa wynika z wiary we własne możliwości, kwalifikacje. Nie bez znaczenia jest także dobra znajomość języków obcych, co dodaje pokoleniu Y odwagi do poszukiwań pracy za granicami Polski.

Jak pozyskać utalentowanych millenialsów i zatrzymać ich w przedsiębiorstwie?

Work-life balance

Jednym z głównych czynników motywujących do pracy pokolenie Y jest poszanowanie przez pracodawcę zachowania równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. Połączenie tych dwóch składowych umożliwia igrekom prowadzenie spełnionego życia. Jeśli w danej organizacji pracownik nie będzie mógł pozwolić sobie na realizację osobistych celów, przejdzie do firmy, która mu to ułatwi, a nawet wspomoże. Sztywne ramy w miejscu pracy kłócą się z kreatywnością i dopasowaniem do potrzeb młodego pracownika. Warto zapewnić millenialsom możliwość realizowania pasji i rozwijania zainteresowań, co można osiągnąć wprowadzając elastyczne formy rozliczania czasu pracy. Gdy pracownik dobrze spełnia swoje obowiązki spróbujmy rozważyć możliwość dostosowania godzin pracy do potrzeb zatrudnionego, bądź przejście w częściowo zdalny tryb pracy.

Wielozadaniowość

Pokolenie Y potrafi wykonywać jednoczenie kilka zadań, bez uszczerbku na jakości któregokolwiek z nich. Nikogo nie powinno dziwić jednoczesne tworzenie raportu w Excelu i branie udziału w szkoleniu online. Przez pracodawcę taki sposób wykonywania obowiązków może być odbierany jako niezorganizowany i chaotyczny, ale dla millenialsów wielozadaniowość i odbieranie kilku bodźców na raz nie wpływa na spadek jakości wykonywanych obowiązków. Multitasking jest w przypadku pokolenia Y sposobem na pokonanie rutyny i pozwala na utrzymanie zainteresowania pracą w danym miejscu.

Millenalsi nie tylko w pracy pokazują, że potrzebują wielu bodźców na raz, a taki tryb życia pozwala im na urozmaicenie rzeczywistości i eliminację nudy. Aby nie tracić efektywności młodego pracownika, bo znudzony wykonuje swoje obowiązki z mniejsza pasją i zaangażowaniem, zaplanujmy jego dzień pracy tak, aby wykonywał różnorodne zadania i mógł wykorzystywać przy tym swój potencjał. Brak urozmaicenia obowiązków może wpływać na utratę zapału do pracy w danej organizacji i potrzebę poszukiwania pola do zaspokojenia własnych potrzeb u innego pracodawcy.

Ocena pracy

W wielu firmach wprowadzono ocenę roczną, która pozwala na określenie, co jest zaletą pracownika, a nad czym należałoby jeszcze popracować. Takie rozwiązanie nie jest wystarczające w przypadku millenialsów, bowiem młody pracownik chce być na bieżąco informowany, jak jest odbierany przez przełożonego. Brak regularnych komunikatów na temat mocnych i słabych stron, jasnych wskazówek, co należy poprawić, powoduje zniechęcenie.

Osoby z pokolenia Y odczuwają potrzebę docenienia ich zaangażowania. Przełożeni powinni kłaść nacisk na stałe motywowanie młodych osób poprzez chwalenie ich za właściwie wykonane zadania i przyczynianie się do wkładu w rozwój firmy.

 

Autor: Justyna Bilant-Kaczmarczyk